Gdzie postawić szafki metalowe? Praktyczny przewodnik

Gdzie postawić szafki metalowe? Praktyczny przewodnik

Szafki metalowe to ważny i praktyczny element wyposażenia wielu przestrzeni, zarówno w środowisku domowym, jak i biznesowym. Ich wszechstronne zastosowanie sprawia, że są nie tylko praktyczne, ale także estetyczne, co ma znaczenie dla wizerunku każdej marki. Wytrzymałe na tyle, żeby można było posługiwać się nimi również w trudnym środowisku, zainteresują zapewne przedstawicieli wielu branż. Jeśli jesteś wśród nich, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jak w pełni wykorzystać potencjał metalowych mebli w swoim zakładzie, czerpiąc maksymalne korzyści z takiego solidnego wyposażenia.

Jakie czynniki należy uwzględnić przed zakupem?

Podjąłeś decyzję o zmianie dotychczasowego wyposażenia w firmie? A może szukasz dodatkowych mebli do przedsiębiorstwa i stawiasz na solidne konstrukcje stalowe? Przed zakupem szafek metalowych istotne jest przemyślenie kilku rzeczy, które wpłyną na ostateczny wybór oraz umiejscowienie mebli.

  1. Należy wziąć pod uwagę przeznaczenie szafki. Czy będzie ona służyć do przechowywania dokumentów, narzędzi czy może artykułów gospodarstwa domowego? To istotne w kontekście dobierania konfiguracji mebla oraz jego wyposażenia dodatkowego (półki, szafki, przegródki, w tym szuflady zamykane na zamek albo szyfrowane).
  2. Warto zastanowić się, ile miejsca potrzebujesz. Należy skonfrontować te potrzeby z dostępną przestrzenią – jej metrażem oraz układem. Da Ci to pewność, że docelowo mebel zmieści się tam, gdzie planowałeś go postawić. Z jednej strony będzie pasować do danego pokoju, a z drugiej, nie będzie kolidować z innymi elementami wyposażenia.

Przestrzeń i wymiary – szafka wkomponowana w układ pomieszczenia

Wymiary pomieszczenia oraz samej szafki są ze sobą nierozerwalnie związane, gdy chcemy stworzyć ergonomiczną aranżację przestrzeni. To na szczęście nie będzie trudne, bo szafki metalowe występują w różnych rozmiarach, układach i głębokościach, dlatego ważne jest dopasowanie ich do miejsca docelowego położenia.

Jeśli mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, warto rozważyć szafki wiszące, które nie tylko oszczędzają miejsce na podłodze, ale również nadają wnętrzu lekkości i przestronności. Natomiast w przypadku większych pomieszczeń, idealnie sprawdzą się szafki stojące, które mogą pomieścić więcej przedmiotów.

Estetyka a funkcjonalność – jak znaleźć równowagę?

Podczas wyboru umiejscowienia szafki metalowej należy także uwzględnić balans pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Szafka powinna nie tylko spełniać swoje podstawowe funkcje przechowywania, ale również pasować do wystroju wnętrza.

Jeśli zależy nam na minimalistycznym designie, warto postawić na szafki metalowe o prostych, geometrycznych kształtach i neutralnych kolorach. Natomiast jeśli chcemy dodać wnętrzu charakteru, możemy zdecydować się na szafki z nietypowymi wykończeniami lub kolorami, które staną się interesującym akcentem w pomieszczeniu. Warto zapytać o taką możliwość producenta – w PlastStol wykonujemy szafki na indywidualne zamówienia.

Najlepsze miejsca do umieszczenia szafek metalowych

Po dokonaniu odpowiednich pomiarów i przemyśleniu estetyki oraz funkcjonalności, przychodzi czas na wybór konkretnego miejsca do umieszczenia szafki metalowej. Istnieje kilka strategicznych lokalizacji, które mogą wymagać właśnie takiego wyposażenia.

Szafki metalowe do szatni

Pracodawca musi zapewnić pracownikom przestrzeń do przechowywania odzieży na zmianę, torebek, plecaków i innych przedmiotów osobistych. Zgodnie z BHP są to szatnie do trzymania odzieży własnej pracowników, ubrań roboczych i ochronnych, szatnie podstawowe oraz przepustowe.

Oprócz podstawowych wymogów (np. wysokość pomieszczenia, wentylacja), należy zadbać także o to, aby ich wyposażenie spełniało normy. Jeśli chodzi o szafki metalowe reguluje to dość ściśle norma Polska Norma PN-75M-78711[1]. Znajdują się w informacje o:

  • wymiarach szafek (1800 mm wysokość X 400 mm szerokość X 440 mm głębokość),
  • wyposażeniu dodatkowych (drążek poprzeczny, półka, wieszadła zamontowane na stałe na środku ściany, przegroda dzieląca szafkę na dwie części).

Szafki metalowe do kuchni

Jednym z najpopularniejszych miejsc do umieszczenia szafki metalowej jest kuchnia. Meble tego typu idealnie sprawdzą się do przechowywania naczyń, garnków czy artykułów spożywczych. Mogą być umieszczone zarówno nad blatem kuchennym, jak i wzdłuż ściany, w zależności od dostępnej przestrzeni i indywidualnych preferencji.

Dlaczego stal w kuchni? Wynika to głównie z tego, że materiał jest praktyczny i higieniczny. Łatwo utrzymać go w czystości, jest odporny na intensywną eksploatację i nie ulega zbyt łatwo deformacjom ani innym uszkodzeniom mechanicznym.

Szafki metalowe do pomieszczenia gospodarczego

Kolejnym miejscem, które warto rozważyć, są pomieszczenia gospodarcze (z podanych wyżej powodów, ale też ze względu na przepisy BHP w wielu branżach), takie jak piwnice czy garaże. Szafki metalowe doskonale sprawdzą się do przechowywania narzędzi, chemikaliów czy sezonowych ubrań, chroniąc je jednocześnie przed wilgocią i kurzem.

Przeczytaj również  Meble metalowe do warsztatu – meble warsztatowe na indywidualne zlecenie

Szafki metalowe do pomieszczeń socjalnych

W przypadku biura, szafki metalowe mogą być umieszczone zarówno w pomieszczeniach socjalnych, do przechowywania dokumentów czy artykułów biurowych, jak i w przestrzeniach ogólnodostępnych, np. przy recepcji czy w poczekalni.

Bezpieczeństwo i konserwacja szafek metalowych

Nie można zapominać również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i konserwacją szafek metalowych. Warto zadbać o to, aby szafka była stabilna i solidnie zamocowana, aby uniknąć przypadkowego przewrócenia się lub uszkodzenia.

Co więcej, regularna konserwacja jest kluczowa dla utrzymania szafki w dobrym stanie przez wiele lat. Należy regularnie czyścić szafki metalowe z kurzu i brudu oraz stosować odpowiednie środki konserwujące, aby zapobiec korozji i uszkodzeniom powierzchni.

Wskazówki co do pielęgnacji, jak i montażu, przekaże Ci producent. Stosowanie się do nich może być podstawą do uwzględnienia zgłoszenia gwarancyjnego, gdyby zaszła taka konieczność. Nieprawidłowa eksploatacja bywa przyczyną usterek, dlatego nie należy ignorować tych wymogów.

Porównanie różnych typów szafek metalowych

Wspomniana już możliwość wykonania szafki metalowej na indywidualne zamówienie daje szansę na uzyskanie dokładnie takiego mebla, na jakim Ci zależy. Pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy co najmniej kilka głównych wariantów, które poniżej zestawiliśmy i porównaliśmy dla Ciebie.

Szafki stojące vs. wiszące: Które lepiej się sprawdzą?

Podstawowym podziałem wśród szafek metalowych jest podział na stojące i wiszące. Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady, a dużo zależy od tego, gdzie planujesz je umieścić i czy będziesz mieć tam do nich wygodny dostęp.

Szafki stojące są stabilne i mogą pomieścić większą ilość przedmiotów, co czyni je idealnym rozwiązaniem do większych przestrzeni, gdzie potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania. Mogą być również łatwiejsze w dostępie, ponieważ nie musimy martwić się o montaż na ścianie. Jednakże, należy pamiętać, że zajmują one więcej przestrzeni na podłodze, co może być problematyczne w mniejszych pomieszczeniach lub tam, gdzie potrzebujemy więcej przestrzeni do poruszania się. Trudniej jest pod nimi sprzątać – mebel jest ciężki i zazwyczaj przesuwanie go podczas mycia czy odkurzania jest niemożliwe.

Z drugiej strony, szafki wiszące są doskonałym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń, gdzie przestrzeń podłogowa jest ograniczona. Montaż na ścianie oszczędza miejsce na podłodze, co może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Dodatkowo, szafki wiszące są zazwyczaj łatwiejsze do utrzymania w czystości pod nimi, ponieważ nie ma miejsca na nagromadzenie kurzu czy brudu. Trudniej z kolei sięgnąć do góry – w przypadku niższych osób konieczne może być korzystanie z drabinki.

Ostatecznie wybór między szafkami stojącymi a wiszącymi będzie zależał od indywidualnych preferencji oraz charakterystyki pomieszczenia, w którym będą umieszczone. Zawsze można też stworzyć meble modułowe, czyli konstrukcję złożoną z kilku elementów w różnym rozmieszczeniu.

Szafki zamykane vs. otwarte: Zalety i wady każdego rodzaju

Kolejnym ważnym podziałem jest rozróżnienie między szafkami zamykanymi a otwartymi. Obydwa rodzaje mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Szafki zamykane są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy zachować porządek i estetykę w pomieszczeniu. Dzięki drzwiczkom lub zamkom możemy ukryć przedmioty, które niekoniecznie chcemy pokazywać, jednocześnie chroniąc je przed kurzem czy przypadkowym uszkodzeniem. Są również doskonałym rozwiązaniem w przypadku przechowywania dokumentów czy innych przedmiotów, które wymagają ochrony przed dostępem osób niepowołanych.

Z kolei szafki otwarte są pierwszym wyborem, jeśli chcemy eksponować przedmioty czy akcesoria, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Idealnie sprawdzą się w sekretariatach czy gabinetach (zwłaszcza tych utrzymanych w surowym loftowym klimacie). Jednakże, należy pamiętać, że otwarte szafki mogą wymagać częstszej konserwacji, ponieważ przedmioty w nich przechowywane będą bardziej narażone na kurz i zabrudzenia.

Wybór uzależnij od swoich preferencji – wyobraź sobie jeden i drugi mebel oraz sposób korzystania z nich. Który wydaje Ci się wygodniejszy?

Jak wybrać odpowiednią szafkę metalową dla swoich potrzeb?

Wybór odpowiedniej szafki metalowej może być trudny, zwłaszcza wtedy, gdy do wyboru są wyłącznie gotowe produkty z asortymentu np. marketów. Inaczej wygląda kwestia składania zamówienia indywidualnego bezpośrednio u producenta.

Przede wszystkim u nas otrzymasz kompleksową pomoc i fachowe doradztwo w pakiecie z pomiarami oraz projektem. Wizualizacja pomoże Ci ocenić, jak zmieni się wnętrze po wstawieniu mebli, czy będą one łatwo dostępne i estetyczne. Produkcja na wymiar gwarantuje perfekcyjne dopasowanie do każdego miejsca, również bardziej problematycznego, jak wnętrza czy przestrzeń pod skosem. Początek formularza

Pamiętaj jeszcze, że oprócz designu liczą się też przepisy. Upewnij się, czy występują jakieś w Twojej branży i dostosuj się do regulacji oraz norm.


[1] Źródło: http://www.przepisy-bhp.abc.com.pl/akt/-/akt/warunki-przechowywania-odziezy-ochronnej-oraz-odziezy-i-obuwia-roboczego—szatnie